Schedule — 14th LSM from 6 to 11 July 2013

Filter by day:
Filter by topic:
Filter by room/place:
Fils rouges
Public cible
Langue :

Monday 8

Keynotes

09:20-10:00 (Plenary session, K.1.105)
A. Barbason & P. Herremans (Abelli), Alain Delchambre (ULB), R. Vervoort (Brussels Region), B. Grouwels (Brussels Region), R. Demotte (Fédération Wallonie Bruxelles), C. Doulkeridis (COCOF) & Isabelle Durant (European Parliament Vice Pres.)

Communities

14:00-14:40 (Conference, H 2213)
T B Dinesh,
15:20-16:00 (Conference, H 2213)
Rolf Pawelzik
16:20-17:00 (Conference, H 2213)
Pedro Noel, , ,

The World of Video Game

10:20-10:40 (Conference, K.3.201)
Jean-Michel ARMAND
16:20-17:00 (Conference, K.3.201)
Jean-Michel ARMAND

Graphics

15:20-16:00 (Conference, K.3.401)
Romy Duhem-Verdière

Primary School (K-6), Popular and non-formal Education

14:00-14:40 (Conference, K.4.601)
Jean-Pierre Archambault,
14:40-15:20 (Conference, K.4.601)
Bibiana Boccolini
14:40-15:40 (Workshop, K.4.401)
Elisa de Castro Guerra, Cédric Gémy
15:20-16:00 (Conference, K.4.601)
Ajith Kumar
15:40-16:20 (Workshop, K.4.401)
Jean-Louis Frucot
16:40-17:20 (Conference, K.4.601)
Jean Peyratout

Secondary Education (high school)

10:00-10:20 (Conference, K.4.601)
Yves Ouvrard

Citizen Participation and Data Reuse

11:20-11:40 (Conference, K.3.601)
Eric Auquière
11:40-12:20 (Conference, K.3.601)
Samuel Goatsu, Pascal Romain
14:00-14:20 (Conference, K.3.601)
Elie Sloïm, Olivier Meunier
14:20-15:00 (Conference, K.3.601)
Cédric Morin
15:00-15:20 (Conference, K.3.601)
Jan Vansteenlandt
15:20-15:40 (Conference, K.3.601)
T B Dinesh,
16:40-17:20 (Conference, K.3.601)
Romain Bignon

Software Development

14:40-15:20 (Conference, H 2214)
François Armand
15:20-16:00 (Conference, H 2214)
Nicolas Ledez

Free Hardware

14:40-15:20 (Conference, K.4.201)
Bart Van Der Meerssche
16:20-17:20 (Conference, K.4.201)
Christophe André
17:20-18:00 (Conference, K.4.201)
Robert Viseur

Security

14:00-14:40 (Conference, H 2215)
Werner Koch
15:20-16:00 (Conference, H 2215)
Paul Rascagneres
16:20-17:00 (Conference, H 2215)
Solal Jacob
17:00-17:40 (Conference, H 2215)
Antoine Cervoise

Internet & Cloud

11:00-11:20 (Conference, H 2215)
François Marier
11:40-12:20 (Conference, H 2215)
Lunar
16:20-16:40 (Conference, H 2214)
Jazz Wang
17:20-18:00 (Conference, H 2214)
Emmanuel Charpentier

Tuesday 9

Keynotes

14:00-15:00 (Conference, K.1.105)

Culture and Libre/Free Art

15:00-16:00 (Workshop, K.3.201)
Quentin Dumont

Press

09:20-10:20 (Round-table conference, K.1.105)
Philippe Laloux (animateur de la table ronde) , Bruno Durdu, Damien Van Achter, Eric Fesler, Nicolas Pettiaux .

Secondary Education (high school)

10:00-10:20 (Conference, K.4.601)
Georges Khaznadar,
10:20-10:40 (Workshop, K.4.401)
Georges Khaznadar
11:00-11:20 (Conference, K.4.601)
Nicolas M. Thiéry
11:40-12:20 (Conference, K.4.601)
Gérald Schwartzmann

Libre Cartography with OpenStreetMap

10:00-10:20 (Conference, K.3.601)
Ben Abelshausen
10:20-10:40 (Conference, K.3.601)
T B Dinesh
11:00-11:20 (Conference, K.3.601)
Étienne Loks
11:20-12:00 (Conference, K.3.601)
Jo Decock
15:00-18:00 (Workshop, K.3.601)
Jo Decock

Software Development

11:00-11:40 (Workshop, H 2111)
Nicolas Ledez

Security

09:20-10:00 (Conference, H 2215)
Peter Czanik
10:00-10:40 (Conference, H 2215)
Xavier Mertens
11:40-12:20 (Conference, H 2215)
Pierre-Olivier Vauboin, Omar Awile

Internet & Cloud

09:20-10:00 (Conference, K.3.401)
Sebastien Goasguen
11:00-11:20 (Conference, K.3.401)
Bruce Momjian
11:20-12:00 (Conference, K.3.401)
Cédric Houbart
14:00-15:00 (Workshop, K.3.401)
Sebastien Goasguen, Hugo Trippaers, Wido Den Hollander, Alex Henveld, Giles Sirrett

Wednesday 10

Keynotes

14:00-16:00 (Plenary session, K.1.105)
Richard Stallman, Patrice Emmanuel Schmitz, Benjamin Jean, Philippe Laurent

Culture and Libre/Free Art

16:20-17:00 (Conference, K.1.105)
Jonas Öberg
17:00-17:40 (Conference, K.1.105)
T B Dinesh,

Radio, Television

10:20-11:00 (Conference, K.4.601)
Mathias Coinchon, Michael Barroco
11:00-11:20 (Conference, K.4.601)
Paweł Mikołajczuk
11:20-12:00 (Conference, K.4.601)
James Harrison
12:00-12:20 (Conference, K.4.601)
Manuel Naudin
14:00-14:40 (Conference, K.4.601)
Dieter Van Rijsselbergen, Marco Dos Santos Oliveira
14:40-15:20 (Conference, K.4.601)
Christophe Massiot
15:20-16:00 (Conference, K.4.601)
Bram Tullemans, David Fischer

Graphics

14:00-14:40 (Conference, K.3.201)
Dimitri Robert
14:40-15:20 (Conference, K.3.201)
Ale Rimoldi
15:20-16:00 (Conference, K.3.201)
Elisa de Castro Guerra

Entrepreneurship in Free Software: Results and experiences

14:00-14:20 (Conference, K.3.601)
Clément Oudot
14:40-15:20 (Conference, K.3.601)
Nicolas Charles
15:40-16:00 (Conference, K.3.601)
Jean-Louis ERCOLANI,

Using free software daily in companies: feedback

10:00-10:40 (Conference, K.3.601)
Estelle Falcy, Laurent Laffont
11:20-12:00 (Conference, K.3.601)
Philippe-Arnaud Haranger
12:00-12:20 (Conference, K.3.601)
Armony ALTINIER

University and Research

15:00-16:00 (Workshop, H 2111)
Steven Shiau

Free Computer Teaching

Accessibility, Autonomy and Dependency Management

15:00-16:00 (Workshop, K.4.201)
Armony ALTINIER
16:20-17:20 (Conference, K.4.201)
Christophe Strobbe
17:20-18:00 (Conference, K.4.201)
Christophe Strobbe, Javier Hernández

System Administration

10:00-10:40 (Conference, H 2214)
Thomas Moreau
11:40-12:20 (Conference, H 2214)
Kris Buytaert
14:00-14:40 (Conference, H 2214)
Nicolas Vigier
14:40-15:20 (Conference, H 2214)
Julien Pivotto
15:20-16:00 (Conference, H 2214)
Michael Scherer
16:20-17:00 (Conference, H 2214)
Marc Baudoin, Éric Deschamps
17:00-17:20 (Conference, H 2214)
Matthieu Cerda

Security

10:00-10:40 (Conference, H 2215)
Bruce Momjian
11:20-12:00 (Conference, H 2215)
Sebastien Deleersnyder
12:00-12:20 (Conference, H 2215)
Cedric Foll
14:00-14:40 (Conference, H 2215)
Jonathan Clarke
14:40-15:20 (Conference, H 2215)
Yvan Boily
15:20-16:00 (Conference, H 2215)
Clément Oudot
16:20-17:00 (Conference, H 2215)
danny de cock
17:00-17:40 (Conference, H 2215)
Frank Cornelis
17:40-18:00 (Conference, H 2215)
François Marier

Thursday 11

Keynotes

16:20-17:20 (Conference, K.3.201)

Communities

10:00-10:40 (Conference, H 2213)
Manuel Vacelet, Jonathan Le Lous
11:40-12:00 (Conference, H 2213)
Jean-Michel ARMAND

Graphics

11:00-12:00 (Assemblée générale, H 2215)
Cédric Gémy
14:00-14:40 (Conference, H 2215)
Robert Viseur
15:00-15:20 (Conference, H 2215)
Robert Viseur
15:20-16:00 (Conference, H 2215)
Robert Viseur
16:20-16:40 (Conference, H 2215)
Ale Rimoldi et Dimitri Robert
16:40-17:20 (Workshop, H 2215)
Dimitri Robert

Data on Free Software Companies

11:00-11:40 (Conference, K.3.601)
Patrice Bertrand
11:40-12:20 (Conference, K.3.601)
Robert Viseur

Regional Clusters: How they work, what they are good for

14:00-14:40 (Conference, K.3.601)
Jean-Christophe Elineau, Jean-Paul Chiron

University and Research

09:20-10:00 (Conference, K.4.601)
Stéphane Poinsart
11:20-11:40 (Conference, K.4.601)
Lilia Benachour
14:00-14:40 (Conference, K.4.601)
Vincent Mabillot, Isabelle Sanyas, Vanessa David , Malory Jessaume, Yacine Brahami, Johan Binard, Valentin Lop

Imaging & Visualization of Medical Data

09:20-10:00 (Conference, K.4.201)
Sébastien Jodogne
11:00-11:40 (Conference, K.4.201)
Charles Marion, Jérôme Velut
14:00-16:00 (Workshop, K.4.401)
Charles Marion, Jérôme Velut

Accessibility, Autonomy and Dependency Management

11:00-11:40 (Workshop, K.4.401)
Delphine Szymczak

Private Medical Hospital Information Systems and Hospitals

15:20-16:00 (Workshop, K.4.201)
Thomas Karopka, Holger Schmuhl
16:20-17:20 (Workshop, K.4.401)
Eric Maeker, Christian A Reiter
17:00-17:20 (Conference, K.4.201)
Massimiliano Izzo
17:20-17:40 (Workshop, K.4.401)
Odysseas Pentakalos

System Administration

10:00-10:40 (Conference, H 2214)
Clément Oudot
11:00-11:40 (Conference, H 2214)
Clément Oudot
11:40-12:20 (Conference, H 2214)
Benoit Mortier
14:00-14:40 (Conference, H 2214)
Michaël Van de Borne
14:40-15:20 (Conference, H 2214)
Toshaan Bharvani
15:20-16:00 (Conference, H 2214)
Toshaan Bharvani
15:20-16:40 (Workshop, H 2111)
Jonathan Clarke, Nicolas Charles
16:20-16:40 (Conference, H 2214)
Matthieu Cerda
16:40-17:20 (Conference, H 2214)
Denis CARDON, Vincent CARDON, Hubert TOUVET

Software Development

10:00-10:20 (Conference, K.3.401)
Eric Leblond
10:20-10:40 (Conference, K.3.401)
Jean-Michel Beuken
11:00-11:40 (Conference, K.3.401)
Robert Viseur
11:40-12:20 (Conference, K.3.401)
Loic Dachary
14:40-15:20 (Conference, K.3.401)
François Degrave
15:20-16:00 (Conference, K.3.401)
Cédric Krier, Bertrand Chenal
16:20-16:40 (Conference, K.3.401)
Robert Viseur