Schedule — 14th LSM from 6 to 11 July 2013

Filter by day:
Filter by topic:
Filter by room/place:
Fils rouges
Public cible
Langue :

Array

Monday 8

Keynotes

09:20-10:00 (Plenary session, K.1.105)
A. Barbason & P. Herremans (Abelli), Alain Delchambre (ULB), R. Vervoort (Brussels Region), B. Grouwels (Brussels Region), R. Demotte (Fédération Wallonie Bruxelles), C. Doulkeridis (COCOF) & Isabelle Durant (European Parliament Vice Pres.)

Special "general public" conferences

11:00-12:00 (Conference, K.1.105)
Karsten Gerloff (FSFE)
14:00-15:00 (Conference, K.1.105)
Frank Rousseau
16:20-17:20 (Conference, K.1.105)
François Élie
17:20-18:00 (Conference, K.1.105)
Tangui Morlier, Regards citoyens

Communities

10:00-10:40 (Conference, H 2213)
Yann Le Polletec, Benoit Fredet
11:00-12:00 (Conference, H 2213)
Yann Le Polletec, Benoit Fredet
14:00-14:40 (Conference, H 2213)
T B Dinesh,
16:20-17:00 (Conference, H 2213)
Pedro Noel, , ,
17:00-17:40 (Conference, H 2213)
Rudy Gevaert

Culture and Libre/Free Art

10:00-10:40 (Conference, K.3.401)
Christophe Masutti,
11:40-12:20 (Conference, K.3.401)
Pouhiou
14:20-14:40 (Conference, K.3.401)
An Mertens
14:40-15:20 (Conference, K.3.401)
Alexis Kauffmann, L.L. de Mars

The World of Video Game

11:40-12:20 (Conference, K.3.201)
Alexandre Barachant

Primary School (K-6), Popular and non-formal Education

14:00-14:40 (Conference, K.4.601)
Jean-Pierre Archambault,
14:40-15:20 (Conference, K.4.601)
Bibiana Boccolini
17:20-18:00 (Conference, K.4.601)
Éric Seigne

Citizen Participation and Data Reuse

11:00-11:20 (Conference, K.3.601)
Arnaud Buray, Yann Mareschal
15:20-15:40 (Conference, K.3.601)
T B Dinesh,
16:20-16:40 (Conference, K.3.601)
Lahcen AFIF

Free Hardware

14:00-14:40 (Conference, K.4.201)
Bruce Momjian
14:40-15:20 (Conference, K.4.201)
Bart Van Der Meerssche
16:20-17:20 (Conference, K.4.201)
Christophe André

Tuesday 9

Keynotes

11:00-12:20 (Round-table conference, K.1.105)
Karsten Gerloff (FSF Europe), Eben Moglen (Columbia University), Judith Sargentini (MEP Greens/EFA), Marc Tarabella (MEP S&D -tbc), Richard M Stallman (FSF), Nils Torvalds (MEP ALDE), Ioannis A. Tsoukalas (MEP EPP)
14:00-15:00 (Conference, K.1.105)
15:00-18:00 (Plenary session, European Parliament, Brussels, Meeting room JAN 4 Q 1)
Klaus-Heiner Lehne, Rainer Wieland, Eben Moglen, Patrice-Emmanuel Schmitz, Carlo Piana, Rishab Ghosh, Philippe Laurent, Jutta Kreyss, Giancarlo Vilella

Special "general public" conferences

15:00-18:00 (Workshop, K.3.401)

Politics

12:00-12:20 (Conference, K.3.401)
Lancelot PECQUET

Press

09:20-10:20 (Round-table conference, K.1.105)
Philippe Laloux (animateur de la table ronde) , Bruno Durdu, Damien Van Achter, Eric Fesler, Nicolas Pettiaux .

Secondary Education (high school)

11:40-12:20 (Conference, K.4.601)
Gérald Schwartzmann

Libre Cartography with OpenStreetMap

10:20-10:40 (Conference, K.3.601)
T B Dinesh

Wednesday 10

Keynotes

10:00-12:20 (Plenary session, K.1.105)
Benjamin Jean, Valérie-Laure Benabou, Philippe Aigrain, Marie Farge
14:00-16:00 (Plenary session, K.1.105)
Richard Stallman, Patrice Emmanuel Schmitz, Benjamin Jean, Philippe Laurent

Communities

16:20-16:40 (Conference, K.3.201)
Dimitrios Symeonidis, Erik Josefsson

Culture and Libre/Free Art

16:20-17:00 (Conference, K.1.105)
Jonas Öberg
17:00-17:40 (Conference, K.1.105)
T B Dinesh,

Radio, Television

11:00-11:20 (Conference, K.4.601)
Paweł Mikołajczuk

Entrepreneurship in Free Software: Results and experiences

15:40-16:00 (Conference, K.3.601)
Jean-Louis ERCOLANI,

Using free software daily in companies: feedback

12:00-12:20 (Conference, K.3.601)
Armony ALTINIER

Free Computer Teaching

14:00-14:40 (Conference, K.3.401)
Benjamin Vialle

Accessibility, Autonomy and Dependency Management

11:00-11:40 (Conference, K.4.201)
Marie-Pierre Bijon 
14:00-14:40 (Conference, K.4.201)
Jean-Philippe Mengual
15:00-16:00 (Workshop, K.4.201)
Armony ALTINIER
17:20-18:00 (Conference, K.4.201)
Christophe Strobbe, Javier Hernández

Security

11:20-12:00 (Conference, H 2215)
Sebastien Deleersnyder
14:40-15:20 (Conference, H 2215)
Yvan Boily
16:20-17:00 (Conference, H 2215)
danny de cock
17:40-18:00 (Conference, H 2215)
François Marier

Thursday 11

Keynotes

16:20-17:20 (Conference, K.3.201)

Special "general public" conferences

11:00-12:30 (Assemblée générale, K.1.105)
RMLL teams (passé/présent/futur) et intéressés

Communities

15:20-16:00 (Conference, H 2213)
Jiel Beaumadier

Data on Free Software Companies

11:00-11:40 (Conference, K.3.601)
Patrice Bertrand
11:40-12:20 (Conference, K.3.601)
Robert Viseur

University and Research

14:00-14:40 (Conference, K.4.601)
Vincent Mabillot, Isabelle Sanyas, Vanessa David , Malory Jessaume, Yacine Brahami, Johan Binard, Valentin Lop

Imaging & Visualization of Medical Data

09:20-10:00 (Conference, K.4.201)
Sébastien Jodogne
14:00-16:00 (Workshop, K.4.401)
Charles Marion, Jérôme Velut

Accessibility, Autonomy and Dependency Management

11:00-11:40 (Workshop, K.4.401)
Delphine Szymczak

Private Medical Hospital Information Systems and Hospitals

15:20-16:00 (Workshop, K.4.201)
Thomas Karopka, Holger Schmuhl
17:20-17:40 (Workshop, K.4.401)
Odysseas Pentakalos

Software Development