Schedule — 14th LSM from 6 to 11 July 2013

Filter by day:
Filter by topic:
Filter by room/place:
Fils rouges
Public cible
Langue :

Array

Monday 8

Keynotes

09:20-10:00 (Plenary session, K.1.105)
A. Barbason & P. Herremans (Abelli), Alain Delchambre (ULB), R. Vervoort (Brussels Region), B. Grouwels (Brussels Region), R. Demotte (Fédération Wallonie Bruxelles), C. Doulkeridis (COCOF) & Isabelle Durant (European Parliament Vice Pres.)

Special "general public" conferences

11:00-12:00 (Conference, K.1.105)
Karsten Gerloff (FSFE)
14:00-15:00 (Conference, K.1.105)
Frank Rousseau
15:00-16:00 (Conference, K.1.105)
Werner Koch

Communities

10:00-10:40 (Conference, H 2213)
Yann Le Polletec, Benoit Fredet
11:00-12:00 (Conference, H 2213)
Yann Le Polletec, Benoit Fredet
14:00-14:40 (Conference, H 2213)
T B Dinesh,
16:20-17:00 (Conference, H 2213)
Pedro Noel, , ,

Culture and Libre/Free Art

11:00-11:40 (Conference, K.3.401)
Simon Giraudot
11:40-12:20 (Conference, K.3.401)
Pouhiou
16:20-17:20 (Workshop, K.4.401)
Luc Fievet

Graphics

15:20-16:00 (Conference, K.3.401)
Romy Duhem-Verdière

Primary School (K-6), Popular and non-formal Education

14:40-15:20 (Conference, K.4.601)
Bibiana Boccolini
15:20-16:00 (Conference, K.4.601)
Ajith Kumar
16:40-17:20 (Conference, K.4.601)
Jean Peyratout
17:20-18:00 (Conference, K.4.601)
Éric Seigne

Secondary Education (high school)

10:00-10:20 (Conference, K.4.601)
Yves Ouvrard

Citizen Participation and Data Reuse

11:00-11:20 (Conference, K.3.601)
Arnaud Buray, Yann Mareschal

Software Development

15:20-16:00 (Conference, H 2214)
Nicolas Ledez

Free Hardware

10:00-16:00 (Workshop, H 2111)
14:00-14:40 (Conference, K.4.201)
Bruce Momjian
14:40-15:20 (Conference, K.4.201)
Bart Van Der Meerssche

Security

14:00-14:40 (Conference, H 2215)
Werner Koch

Internet & Cloud

11:40-12:20 (Conference, H 2215)
Lunar
16:20-16:40 (Conference, H 2214)
Jazz Wang
16:40-17:00 (Conference, H 2214)
theo

Tuesday 9

Keynotes

14:00-15:00 (Conference, K.1.105)

Special "general public" conferences

15:00-18:00 (Workshop, K.3.401)

Culture and Libre/Free Art

15:00-16:00 (Workshop, K.3.201)
Quentin Dumont

Press

09:20-10:20 (Round-table conference, K.1.105)
Philippe Laloux (animateur de la table ronde) , Bruno Durdu, Damien Van Achter, Eric Fesler, Nicolas Pettiaux .

Secondary Education (high school)

11:20-11:40 (Conference, K.4.601)
François Poulain
11:40-12:20 (Conference, K.4.601)
Gérald Schwartzmann

Libre Cartography with OpenStreetMap

10:20-10:40 (Conference, K.3.601)
T B Dinesh

Security

16:20-18:20 (Workshop, H 2111)
Philippe Teuwen

Wednesday 10

Communities

14:00-15:00 (Workshop, K.4.401)
peupleLa, Lamessen, Goofy,

Culture and Libre/Free Art

17:00-17:40 (Conference, K.1.105)
T B Dinesh,

Radio, Television

11:00-11:20 (Conference, K.4.601)
Paweł Mikołajczuk

Graphics

14:00-14:40 (Conference, K.3.201)
Dimitri Robert

Entrepreneurship in Free Software: Results and experiences

14:00-14:20 (Conference, K.3.601)
Clément Oudot

Using free software daily in companies: feedback

10:00-10:40 (Conference, K.3.601)
Estelle Falcy, Laurent Laffont
11:20-12:00 (Conference, K.3.601)
Philippe-Arnaud Haranger
12:00-12:20 (Conference, K.3.601)
Armony ALTINIER

Accessibility, Autonomy and Dependency Management

11:00-11:40 (Conference, K.4.201)
Marie-Pierre Bijon 
11:40-12:20 (Workshop, K.4.201)
Marie-Pierre Bijon
14:00-14:40 (Conference, K.4.201)
Jean-Philippe Mengual
15:00-16:00 (Workshop, K.4.201)
Armony ALTINIER

System Administration

14:00-14:40 (Conference, H 2214)
Nicolas Vigier
17:00-17:20 (Conference, H 2214)
Matthieu Cerda

Security

12:00-12:20 (Conference, H 2215)
Cedric Foll
14:40-15:20 (Conference, H 2215)
Yvan Boily
16:20-17:00 (Conference, H 2215)
danny de cock
17:00-17:40 (Conference, H 2215)
Frank Cornelis
17:40-18:00 (Conference, H 2215)
François Marier

Thursday 11

Keynotes

16:20-17:20 (Conference, K.3.201)

Communities

14:00-14:40 (Conference, H 2213)
Bruno Michel, Benoît Sibaud
15:20-16:00 (Conference, H 2213)
Jiel Beaumadier

Graphics

14:00-14:40 (Conference, H 2215)
Robert Viseur
14:40-15:00 (Conference, H 2215)
Eric Leblond
15:00-15:20 (Conference, H 2215)
Robert Viseur
15:20-16:00 (Conference, H 2215)
Robert Viseur
16:40-17:20 (Workshop, H 2215)
Dimitri Robert

Regional Clusters: How they work, what they are good for

14:00-14:40 (Conference, K.3.601)
Jean-Christophe Elineau, Jean-Paul Chiron

University and Research

11:20-11:40 (Conference, K.4.601)
Lilia Benachour

Imaging & Visualization of Medical Data

14:00-16:00 (Workshop, K.4.401)
Charles Marion, Jérôme Velut

Accessibility, Autonomy and Dependency Management

09:40-10:40 (Conference, K.4.401)
Benoît ANSIEAU
11:00-11:40 (Workshop, K.4.401)
Delphine Szymczak

Private Medical Hospital Information Systems and Hospitals

16:20-17:20 (Workshop, K.4.401)
Eric Maeker, Christian A Reiter

System Administration

16:40-17:20 (Conference, H 2214)
Denis CARDON, Vincent CARDON, Hubert TOUVET
17:20-18:00 (Workshop, H 2111)
Jean-Francois Tissoires

Software Development

11:00-11:40 (Conference, K.3.401)
Robert Viseur
14:40-15:20 (Conference, K.3.401)
François Degrave
15:20-16:00 (Conference, K.3.401)
Cédric Krier, Bertrand Chenal
16:20-16:40 (Conference, K.3.401)
Robert Viseur